Links og henvisninger 

KLANGENS VIRKNING OG VEJE VIDERE

Her finder du udvalgte links og henvisninger til artikler om tibetanske klangskåle, klangmassage og lydhealingens mange positive virkninger.

Du finder også henvisninger til de steder og samarbejdspartnere, som danner ramme om Klang og Velværes klangkurser, workshops og arrangementer – samt til klangterapeuter og klangmassører, der har gennemført deres uddannelse hos Klang og Velvære.

Artikler om klangens virkning

    Artikler og links til klangens unikke univers

    Her finder du links til referencer der omtaler klang og lydhealingens mange gavnlige effekter, ligesom du også finder et par artikler, der omtaler brug af klangmassage og hvad klanghealing går ud på. 

    Klang- og lydterapi

    Samarbejdspartnere

      Steder for afholdelse af kurser og workshops

      Her finder du links til de steder, hvor Klang og Velvære lejer lokaler, afholder klangkurser, workshops eller samarbejder omkring arrangementer.

      Fælles for stederne er, at de rummer ro, nærvær og mulighed for fordybelse – og har rammer, som passer ind i mit koncept.

      klangskåle og Buddha foto

      Studie Yoga, Allerød
      Et roligt og stemningsfuldt yogastudie centralt beliggende i Allerød bymidte, hvor flere af Klang og Velværes klangkurser afholdes.

      Besøg Studie Yoga →


      Huset Heartmind

      Et roligt, varmt og indbydende sted med fokus på nærvær, udvikling og indre ro. Her holder Klang og Velvære flere klangworkshops.

      Besøg Huset Heartmind →


      Højgaard Nord

      Smukke og nærværende rammer med god plads til fordybelse, ro og sanselige oplevelser. Her kommer jeg til at afholde mit nye klangkursus 3 i 2027, som jeg har i støbeskeen, og andre events fremover.

      Besøg Højgaard Nord →

       

      Klangterapeuter & klangmassører

        Klangterapeuter og klangmassører uddannet hos Klang og Velvære

        Her kan du finde henvisninger til klangterapeuter og klangmassører, der har gennemført både Klangterapi I og Klangterapi II hos Klang og Velvære.

        De arbejder med klang på hver deres måde og tilbyder bl.a. klangmassage, klang- og lydbehandlinger, lydhealing, klangbade og forskellige individuelle sessioner. Nogle tilbyder også yoga eller andre behandlinger.

        Der vil løbende komme nye henvisninger, efterhånden som flere uddannede klangterapeuter ønsker at blive vist på siden.

        Info & flere oplysninger

        Bettina Bjerre
        Område: Fredensborg Nordsjælland
        Telefon: 5186 5825
        Tilbyder: Klangmassage, lydbehandlinger, lydhealing, klangbad, yoga, yin yoga og yinpower yoga

        Læs mere / besøg hjemmeside → www.yinyogabyheart.dk

        Klang- og lydterapi